Сесията на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство (12.COM) се проведе в периода 4-9 декември 2017 г. в Република Корея. Новите вписани елементи на нематериално културно наследство в Листите на ЮНЕСКО от страните членки на Регионалния център са общо 9 и са следните:
Списък на нематериалното културно наследство, което се нуждае от спешна помощ:
- Турция – Говор чрез подсвиркване / Whistled language
Начин на комуникация, който, чрез подсвиркване, имитира и формулира думи. Стръмният планински релеф е причината местното население да развие тази форма на общуване на дълги разстояния. Въпреки че местната общност е наясно с важността на тази практика, технологичното развитие и социално-икономическите промени довеждат до намаляване броя на практикуващите и на областите, в които се говори по този начин. Една от основните заплахи пред този елемент на НКН е използването на мобилни телефони.
Представителен списък на нематериалното културно наследство на човечеството:
- Мултинационална кандидатура на България, Бивша югославска република Македония, Молдова, Румъния – Културни практики, свързани с 1-ви март/ Cultural Practices Associated to the 1st of March
Основната практика се състои в изработването, подаряването и носенето на червена и бяла нишка, която, след като се види цъфнало дърво, лястовица или щъркел, се развързва и закача. Прието е разбирането, че чрез Мартеницатa /Martinka, Mărţişor/ се осигурява символична защита срещу лошото време и гарантира безопасното преминаване през зимата към пролетта. Всички общности, независимо от възрастта, участват в тази практика.
- Словения – Ходене от къща на къща на Кукер/ Door-to-door rounds of Kurenti
Според местните вярвания шумното звънене на камбани и потупване на дървени пръчки преследват всичко зло и кукерите носят щастие на хората, чиито домове посещават. Мъже, жени и деца участват активно във всички дейности, свързани с обичая. Oбикновено формират групи, а и се създават асоциации.
- Армения – Кочари, традиционен групов танц/ Kochari, traditional group dance
Кочари е традиционен танц, които се изпълнява в цяла Армения по време на празници, фестивали, семейни тържества и други социални чествания. Един от редките традиционни танци, чиято верига на предаване никога не е била прекъсвана.
- Сърбия – Коло, традиционен народен танц/ Kolo, traditional folk dance
Коло е традиционен колективен фолклорен танц, изпълняван от танцьори, които обикновено се движат в кръг и се държат с ръце надолу.
- Босна и Херцеговина – Дърворезба от Кониц/ Konjic woodcarving
Дърворезбата е съставна част от културата на местната общност, измерение за красотата и уюта на домашния интериор, както и традиция, която създава чувство за общност и принадлежност.
- Гърция – Ребетико/ Rebetiko
Ребетиковите песни съдържат безценни препратки към обичаите и традициите на определен начин на живот, но преди всичко тази практика е жива музикална традиция със силен символичен, идеологически и артистичен характер.
- БЮР Македония, Турция – Пролетен празник Хидрелез/ Spring celebration, Hıdrellez
За отбелязване на този празник се извършват различни церемонии и ритуали, свързани с природата, които гарантират благополучието, плодородието и благоденствието на семейството и общността, защита на добитъка и земеделските култури за предстоящата година.
Програми, проекти и инициативи по опазване на нематериалното културно наследство:
- Българско читалище/ Bulgarian Chitalishte (Community Cultural Centre): practical experience in safeguarding the vitality of the Intangible Cultural Heritage
В читалищата се извършват културни и образователни дейности, насочени към опазване на обичаите и традициите на българския народ. Те са създадени от самите общности и са отворени за всички, независимо от възрастта, пола, политическите и религиозните възгледи.
Източник: Сайт на ЮНЕСКО