Интервю със Саша Сречкович

Саша Сречкович, eтнограф и музеен съветник в Етнографски музей – Белград, Сърбия

 

Р.Ц.: Какви според Вас са основните послания на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство от 2003 г., които са значими и днес?

С.С.: По мое мнение принципите като уважение и международно сътрудничество в рамките на НКН не само останаха актуални с течение на времето, но дори придобиха допълнителна тежест. Конвенцията 2003 г доказа, че общностите заслужават много повече внимание, отколкото беше преди. Благодарение на НКН системата, тепърва предстои да се разкрие по-голямо културно разнообразие. 

Р.Ц.:  Бихте ли откроили тенденции в опазването на нематериалното културно наследство, които са свързани с използването на формалното и неформалното образование и са резултат от образователни политики и практики?

С.С.: Колкото повече практика и следователно практически опит възникват, толкова по-големи възможности се очертават за насърчаване и утвърждаване на НКН. Напоследък училищата, както и неправителствените организации осъществяват интересни образователни проекти в световен мащаб. Нематериалното наследство предлага огромни възможности за изучаване на ценностите на местните чрез такава културна политика.

Р.Ц.: Какви са акцентите в отбелязването на 20-годишнината от подписването на Конвенцията и как кореспондират с динамичните промени в политически, културен, социален и икономически контекст днес?

С.С.: От своя страна виждам значителна възможност за НКН да допринесе за целите и програмите за развитие. Различни глобални предизвикателства изискват такъв подход, при който наследството може да демонстрира своите ценности като ресурс за развитие.

Р.Ц.: В каква посока виждате развитието на регионалните центрове категория 2 в опазване, съхранение и развитие на живите наследства?

С.С.: Регионалните центрове от категория 2 трябва да бъдат широко отворени за инициативи, идващи от гражданския сектор. Всъщност, тяхната роля е да действат като посредници между институциите и общностите в полза на наследството.

Р.Ц.: Как вашият личен опит в общуването с НКН се отрази на професионалното Ви израстване?

С.С.: Отрази се до голяма степен. Срещнах много необикновени хора и експерти по целия свят благодарение на НКН. Mояt личен опит и знания се подхранват много от НКН.