Обучителен семинар в Гърция

„Преподаване и учене с живо наследство”: Обучение за учители в начални и средни училища в Гърция

Дата: 19-24 ноември 2024г.

Формат: Онлайн и присъствено в Музея на модерната гръцка култура, Атина (Гърция)

 

От 19 до 24 ноември ще се проведе специализирано обучение на тема „Преподаване и учене с живо наследство” за гръцки преподаватели в начални и средни училища. Фокусът е върху интегрирането на нематериалното културно наследство в преподавателските практики, а организатори са Регионален Център София – ЮНЕСКО и Дирекция за модерно културно наследство към Министерството на културата на Гърция.

Семинарът ще се проведе в хибриден формат, включващ онлайн сесии и практически дейности в Музея за модерна гръцка култура в Атина. Обучителите са г-жа Панайота Андрианополу и г-жа Елена Базини – фасилитатори от мрежата на ЮНЕСКО, заедно с г-жа Катерина Христодулу, индивидуален експерт и обучител по живо наследство и образование.

Петдневното обучение ще започне онлайн с въведение в основни цели, последвано от изчерпателен преглед на ключовите теми на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство от 2003г. Следващият ден обучаващите се ще се запознаят с основни концепции, свързани с нематериалното културно наследство, включително участие на общностите, предаване между поколенията и устойчиво развитие. Третият ден е планиран за представянето на наръчник за учители за преподаване и учене с живо наследство (ЮНЕСКО-ЕС), който предоставя методология в шест стъпки за проектиране на планове за уроци и образователни дейности. Сесията ще бъде допълнена с казуси, извлечени от гръцки основни и средни училища, които демонстрират ефективни приложения на наръчника в местни образователни контексти.

Четвъртият ден ще се проведе на живо в Музея за модерна гръцка култура в Атина, където участниците ще имат възможност да разгледат експонати, свързани със социални практики, народни вярвания, хранене и занаяти. Тези примери ще служат като основа за групови дейности, насочени към разработване на планове за учебни дейности, базирани на живи наследства. Последният ден ще бъде посветен на финализиране и представяне на тези учебни планове, последвано от групова дискусия и оценка.

Обучението предлага ценна възможност на преподавателите да включат богатото културно наследство на Гърция в класната стая, насърчавайки развитието на значим образователен опит, който да подсилва връзките на учениците с  културното наследство на страната.