Олександър Буценко, Център за развитие „Демокрация чрез култура“, Украйна
Р.Ц.: Какви според Вас са основните послания на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство от 2003 г., които са значими и днес?
О.Б.: Ключовото послание е фокусът върху човешката креативност и културното многообразие. Тоест, основните заинтересовани страни са общности, групи и индивиди. Това не само e релевантно, но и много актуално днес в Украйна, когато човешкият живот, знания, умения, обичаи, традиции, занаяти и културни прояви са застрашени поради войната. Основното послание на Конвенцията е необходимостта да се борим за човека в създадения от човека свят.
Р.Ц.: Бихте ли откроили тенденции в опазването на нематериалното културно наследство, които са свързани с използването на формалното и неформалното образование и са резултат от образователни политики и практики?
О.Б.: Формалното и неформалното образование са един от основните инструменти за опазване на НКН. Сега, по този начин ние се опитваме не само да представим въведение в обучението за живото наследство, но и да образоваме чрез живото наследство, което може да бъде наистина забавно както за децата, така и за учителите.
Р.Ц.: Какви са акцентите в отбелязването на 20-годишнината от подписването на Конвенцията и как кореспондират с динамичните промени в политически, културен, социален и икономически контекст днес?
О.Б.: 20-ата годишнина и свързаните с нея световни събития могат да открият нови възможности за защита на НКН по отношение на технологии (Wiki, cloud inventories) и по-широка осведоменост. В нашия жизнен контекст, динамичните промени, носещи рискове и заплахи, заедно с възможностите за защита на НКН, предоставят възможност на носителите и заинтересованите страни за иновативни и ефективни решения.
Р.Ц.: В каква посока виждате развитието на регионалните центрове категория 2 в опазване, съхранение и развитие на живите наследства?
О.Б.: Изследвания, изграждане на капацитет, информация и експертен опит, разширено консултиране, насърчаване на иновативни проекти в тази област.
Р.Ц.: Как вашият личен опит в общуването с НКН се отрази на професионалното Ви израстване?
О.Б.: Това ме накара да разбера по-дълбоко ролята на културата и културното наследство в съвременния свят и да пожелая да науча всички компоненти на – ако е възможно да се каже – НКН екосистема, която включва традиции и модерно изкуство заедно с адаптирани дисциплини като екология, икономика, социално осигуряване.