Регионалният Център организира обучения и семинари, които целят повишаване на капацитета на държавите от Югоизточна Европа за прилагане на Конвенцията от 2003 г. и за опазване на нематериалното културно наследство.
Регионален Център София – ЮНЕСКО и Глобалната програма за изграждане на капацитет
Първото основно направление от дейността на Регионален Център София – ЮНЕСКО е повишаването на капацитета за опазване на нематериалното културно наследство в страните от Югоизточна Европа. Изцяло в съответствие с Глобалната програма за изграждане на капацитет на ЮНЕСКО от 2009 г., Регионалният Център подпомага страните в опазването на нематериално културно наследство, в използването на неговия потенциал за устойчиво развитие, като същевременно насърчава широка обществена информираност и подкрепа за Конвенцията от 2003 г.
Общностите са в основата на опазването на нематериалното културно наследство
Конвенцията от 2003 г. поставя общностите в центъра на всички дейности по опазването. Програмата за изграждане на капацитет възприема приобщаващ подход, за да осигури възможно най-широкото участие на всички съответни заинтересовани страни, особено на релевантните общностни групи, в проектирането и изпълнението на дейности по опазване.
За да изпълни функцията си за изграждане на капацитет, ЮНЕСКО развива следните дейности:
Програмата предлага услуги за изграждане на капацитет на държавно ниво, като съчетава обучение, консултантски услуги, консултации със заинтересовани страни и пилотни дейности.
Голяма част от дейността на Регионален център е съобразена именно със същността и целите на глобалната програма за изграждане на капацитет. От началото на своето съществуване до сега Регионалният център е организирал и провел в своите страни членки над 20 обучения на национално ниво, както и поредица от изследвания за оценка на нуждите от подобен тип обучения в страните членки.
Всички обучения на национално ниво са внимателно адаптирани към специфичните нужди на всяка страна членка, като търсеният резултат съвпада с крайната цел на ЮНЕСКО – осигуряване на продължителното въздействие и устойчивост на мерките за опазване на национално ниво.
Обучителите са част от глобалната мрежа на фасилитатори за изграждане на капацитет на ЮНЕСКО.
Основни документи Глобалната програма за изграждане на капацитет
Регионален Център София – ЮНЕСКО и Обучение на обучители
От 2017 година Регионален Център София – ЮНЕСКО е партньор на ЮНЕСКО в организирането и провеждането на Обучението на обучители. Въпреки различните предизвикателства през годините е то е неизменна част от работната програма на Регионалния Център. Основната цел е засилване на капацитета в мрежата на фасилитатори от Европа с фокус върху Югоизточна Европа, както и запознаване с новите тенденции и материали за нематериално културно наследство.
Основните цели са:
С времето Програмата за повишаване на капацитет се развива и ЮНЕСКО вижда необходимостта да допълва и обновява членовете на мрежата. През 2023 година по инициатива на ЮНЕСКО бяха обучени около 35 нови фасилитатори, като този път те не бяха само от региона на Югоизточна Европа. Домакин на срещата беше Албания.
Регионален Център София – ЮНЕСКО е акредитиран по програмата „Еразъм“ на Европейския съюз като организация, работеща в областта на младежта и осъществява регулярни дейности за образователна мобилност и обмен. Това ще разшири дейностите на Центъра за трансграничен обмен и сътрудничество в страните от Югоизточна Европа.
Основните цели са:
Обучителен онлайн семинар „Представяне и интерпретиране на живите наследства в музеите“
Тема 1: Политика и стратегически приоритети в дейността на ЮНЕСКО за опазване на живите наследства
Тема 2: Живите наследства и музеите
Тема 3: Интерпретиране на живите наследства в музеите
Тема 4: Интерпретиране на живите наследства – практически аспекти
Тема 5: Аудиовизуална антропология
Тема 6: Иновативна лаборатория в музея
Тема 7: Дигитална стратегия на музея
Тема 8: Представяне и интерпретиране на интелектуалната собственост в музеите
Обучителен онлайн семинар „Документиране и представяне на нематериалното културно наследство“
Тема 1: Въведение в Конвенцията за нематериално културно наследство
Тема 2: Документиране и регистриране на нематериално културно наследство – методи, законодателство, добри практики
Тема 3: Етични принципи за опазване на нематериалното културно наследство – защита на интереса на носителите, интелектуална собственост, закрила срещу злоупотреба и комерсиализация
Тема 4: Създаване на регистри и архиви на нематериално културно наследство на местно ниво
Тема 5: Участие на общностите в процесите на идентифициране, документиране и популяризиране на нематериалното културно наследство
Тема 6: Подготовка на кандидатури за включване в Националната система „Живи човешки съкровища“
Обучителен онлайн семинар на ЮНЕСКО за живо наследство и устойчиво развитие
Този обучителен курс е разработен от ЮНЕСКО в сътрудничество с Международния информационен и мрежови център за нематериално културно наследство в Азиатско-тихоокеанския регион (ICHCAP) и Академия SDG. Той обединява разнообразна група от водещи експерти в областта на нематериалното културно наследство и развитие, които си сътрудничат тясно с катедрата на ЮНЕСКО за изследване на нематериалното културно наследство и културното многообразие на Националния автономен университет на Мексико (UNAM) като водещ факултет за разработване на съдържанието на този курс. Курсът се основава на техния дългогодишен опит, опита на общностите, ангажирани с предаването на тяхното живо наследство и десет години прилагане на глобалната програма за изграждане на капацитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство
Kатегория 2 център под егидата на ЮНЕСКО активен изцяло в сферата на нематериалното културно наследство. Виж повече
Последвай ни
Регионален Център София – ЮНЕСКО
ж.к. Изток, ул. „Лъчезар Станчев“ №7
София, България
+359 2 444 21 03
office@unesco-centerbg.org