Фотографската изложба „Живото наследство на традиционната българска кухня“ е резултат от проект на Регионален Център София – ЮНЕСКО с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ – България. Представлява подбор на фотографии от значими моменти при подготовката приготвянето и споделянето на храна в контекста на българската традиционна кухня.
Към изложбата е изготвен онлайн каталог с по-голям брой фотографии, с носителите на наследства и локациите.
Линк: Каталог
Година: 2022 – 2023
Фотографска изложба „Пътешествие из живите традиции – нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа“
Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО, с подкрепата на Министерствата на културата и музейните институции от страните членки, представя повече от сто фотографии, документиращи различни елементи на нематериалното културно наследство от региона на Югоизточна Европа. Целта на настоящата изложба е да покаже нематериалното културно наследство на страните членки чрез едно пътешествие из техните живи традиции. Много от тях са обичаи и практики, резултат от срещите на различни култури в региона през далечни исторически епохи.
Година: 2017 / обновена 2020 г.
Изложба „Нематериалното културно наследство на Словения в светлината на Конвенцията на ЮНЕСКО“
Изложбата съдържа повече от 50 фотографии, които документират обичаи, знания и умения, предмети, артефакти и социални практики от Словения. Ръчно производство на хартия и приготвяне на белокрайнска погача са само част от елементите на нематериалното културно наследство на Словения, представени в изложба. Тя е част от Комуникационната стратегия на Република България за ЕС 2018 г. за представяне на многообразието на етноси и култури в ЕС и се организира от Областна администрация Област София. Предоставена е от Етнографския музей на Словения.
Година: 2018 г.
Изложба „Змиянска везба“
През 2014 г. изработката на Змиянската везбата е вписана в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Змиянската везба е сложна везбена техника с употребата на един цвят конец, черен или син. Традиционна е за селата от областта Змияне в Република Сръбска в Босна и Херцеговина и се отличава с богати орнаменти. Колекцията „Змиянска везба“ принадлежи към фонд „Тъкани“ на етнографския отдел на музея в Република Сръбска в гр. Баня Лука.
Година: 2019 г.
Фотографска изложба „Изкуството на сухата каменна зидария, познания и техники“
През 2018 година изкуството на сухата каменна зидария – познания и техники е вписано в Представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Елементът е предложен като мултинационална кандидатура от държавите Кипър, Франция, Швейцария, Гърция, Испания, Италия, Хърватия и Словения. Изкуството на сухата каменна зидария обединява знанията, свързани с изграждането на каменни зидове, подпорни стени и постройки, чрез подреждане на внимателно подбрани камъни един върху друг, без използване на никакви спойващи материали, освен пръст. Сухите каменни конструкции са разпространени предимно в селските райони – главно в местности със стръмни терени. Срещат се в населените места и извън тях, а често могат да бъдат открити и в градските райони. Стабилността на конструкциите се подсигурява чрез внимателен подбор и разположение на камъните, като структурите оформят многобройни и разнообразни пейзажи, обособяват различни пространства, свързани със стопанска дейност, земеделие и животновъдство.
Година: 2019
Фотографска изложба „Живи наследства – през погледа на млади фотографи студенти“
Изложбата представя във фотоси общуването на млади автори, студенти по фотография от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ и Нов български университет, с живите наследства в България. Културното богатство, отразено през погледа и обектива на ново поколение фотографи, отвежда към делници и празници, към познати дати от календара и нови събития, предава настроения и чувства от досега с традициите, показва живите наследства като част от съвременния начин на живот.
Година: 2022
Изложба „Традиционни знания и практики: нематериалното културно наследство на Истрия в националните регистри и списъците на ЮНЕСКО “
Изложбата представя елементи от регион Истрия в Хърватия, които са част от Националния регистър на страната, вписани в Регистъра на добрите практики или Представителния списък на нематериалното културно наследство. Живото наследство на Истрия е изчерпателно представено чрез фотографии, текстове и звукови файлове. Сред елементите на това културно наследство са описани многобройни традиционни практики, тайните на традиционния риболов и някои от специфичните обичаи и вярвания по Адриатическото крайбрежие.
Година: 2021
Мобилна фотоизложба „Българските читалища като добра практика в опазването на нематериалното културно наследство“
Мобилната фотоизложба Българските читалища на границата на Югоизточна Европа е създадена по инициатива на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) с подкрепата на Регионалния център. Изложбата от 12 табла представя богатото нематериално културно наследство в района на Югоизточната граница на България, което се съхранява и популяризира чрез дейността на българските читалища. Изложбата бе подготвена на три езика: български, немски и френски и беше представена както в България (София, Малко Търново, Болярово), така и в чужбина (Виена и Париж).
Година: 2019
Kатегория 2 център под егидата на ЮНЕСКО активен изцяло в сферата на нематериалното културно наследство. Виж повече
Последвай ни
Регионален Център София – ЮНЕСКО
ж.к. Изток, ул. „Лъчезар Станчев“ №7
София, България
+359 2 444 21 03
office@unesco-centerbg.org