Официално откриване

На тържествена церемония в София на 20 февруари 2012 г. Регионалният Център е официално открит от Генералния директор на ЮНЕСКО г-жа Ирина Бокова, заедно с тогавашните министър на културата на Република България, г-н Вежди Рашидов, министър на външните работи на Република България, г-н Николай Младенов и председателя на Българската академия на науките, акад. Никола Съботинов.

Споразумение

Регионалният Център функционира на базата на Споразумение, което се подновява регулярно

На 25 октомври 2010 г. в Париж е подписано Споразумение между Правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) за създаването в София (Република България) на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО. Споразумението е ратифицирано от Българския парламент на 16 март 2011 г., след което влиза в сила.

На 10 ноември 2017 г. Генералният директор на ЮНЕСКО – г-жа Ирина Бокова (2009-2017) и министърът на културата на Република България – г-н Боил Банов подписват в Париж Cпоразумение за продължаване дейността в София (България) на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКO. То е валидно за нов шестгодишен период. Споразумението е ратифицирано със закон и обнародвано в Държавен вестник брой 32 от 13.04.2018 г.

Cвалия споразумение

На 11 ноември 2023 г., по време на 42-ата сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО бе подписано Споразумение за продължаване на дейността на Регионален Център София – ЮНЕСКО. Тогавашният министър на културата на Република България Кръстю Кръстев и помощник-генералният директор на ЮНЕСКО за култура Ернесто Отоне подписаха документа, който е за нов 8-годишен период. Директорът на Регионален Център София – ЮНЕСКО Ирена Тодорова и Ернесто Отоне подписаха Меморандум за сътрудничество между двете организации.

Свали споразумение

За организацията

Съучредители на Регионалния Център са Министерството на културата на Република България, Министерство на външните работи на Република България и Българската академия на науките.
Центърът се финансира целево от българската държава като за целта е създаден специален член в националния Закон за културно наследство.

Обхват: До момента общият брой на страните членки е 17: Република Азербайджан, Република Албания, Република Армения, Босна и Херцеговина, Република България, Грузия, Република Гърция, Република Кипър, Република Молдова, Румъния, Република Северна Македония, Република Словения, Република Сърбия, Република Турция, Република Хърватия, Черна гора и Украйна. Очаква се присъединяването и на други страни от региона през следващите години.