Чидаоба, борба в Грузия

Чидаоба, борба в Грузия

Чидаоба (борба) е древна форма на бойно изкуство, практикувано от голяма част от мъжкото население във всички региони, села и общности в Грузия. Носители на традицията са млади хора, жители на града, спортни клубове, образователни институции и самодейни организации. Тази практиката е комплексно явление, което съчетава елементи от борба, музика, танци и специално облекло чокха (chokha). Чидаоба има бойно предназначение до късното средновековие, а по-късно постепенно се превръща в зрелищен спорт. Турнирите се провеждат на открита арена пред широка публика, в съпровод от музика, изпълнявана на духов инструмент зурна (zurna) и грузински барабан „доли“ (doli), с която се отбелязва началото. Борците опитват да се надвият един друг чрез специални хватки, а ускоряваща ритъма музика повишава динамиката на състезанието. Кодът на поведение наподобява на рицарските битки и понякога борците напускат арената при звуците на грузински народен танц. Чидаоба използва около 200 хватки и контра-хватки, и тяхната комбинация подпомага креативността на борците. Борбата насърчава здравословния начин на живот и играе важна роля в междукултурния диалог. Младите хора практикуват борба на открито от ранна пролет до есента като овладяват знания-умения чрез гледане на срещи. Секции по борба съществуват в почти всяко село и град в Грузия.

 
© President of Georgian National Wrestling Federation, 2017
© President of Georgian National Wrestling Federation, 2017

Грузия

Чидаоба, борба в Грузия

Дата на вписване:

Елемент, вписан през 2018 г. (13.COM) в Представителната листа на нематериално културно наследство на човечеството

Живата култура на трите системи за изписване в грузинската азбука

Живата култура на трите системи за изписване на грузинската азбука

В еволюцията на грузинската писменост са създадени три азбуки, които се използват и до днес: мргвловани (мrgvlovani), нусхури  (nuskhuri) и мхедрули (mkhedruli). Мргвловани е първата азбука, от която е извлечена нусхури, а след това ;хедрули. Азбуките съжителстват благодарение на различните си културни и социални функции, отразявайки една от страните на многообразието и идентичността на Грузия. Тяхната употреба поддържа усещане за приемственост сред общностите. Азбуките мргвловани  и  нусхури се използват и преподават неформално предимно от общността на Апостолската автокефална православна църква в Грузия. Например азбуките се използват в литургични текстове, псалми и химни, в надписи на репрезентации като иконите. Традиционните занаятчии – златари, майстори на бродерии, иконописци и скулптори, които изработват литургични предмети, богословските училища, висши учебни заведения, езиковеди, учени и историци могат да се възприемат като практикуващи и предаващи азбуките. Грузинската образователната система се основава на азбуката мхедрули. Преподавана в начално и средно училище, тази азбуката се предава също неформално у дома от по-възрастни на по-млади. Азбуките мргвловани и нусхури се преподават в училищата в Грузия, но на основно ниво.

 
© National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, 2015
© National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, 2015

ГРУЗИЯ​

Живата култура на трите системи за изписване в грузинската азбука

Дата на вписване:

Елемент, вписан през 2016 г. (11.COM) в Представителната листа на нематериално културно наследство на човечеството

Традиционно грузинско антично производство на вино в квеври

Традиционно грузинско антично производство на вино в квеври

Приготвянето на вино в квеври (глинена делва) се практикува в цяла Грузия, особено в селските общности, където се отглеждат уникални сортове грозде. Квеври е глинен съд с форма на яйце, използван за производство, отлежаване и съхранение на виното. Знанието и опитът да се прави вино в квеври  за  домашни  и  търговски  цели се предават в семейството, между съседи, приятели и роднини, всички, които участват в събирането на реколтата и производството на вино.

Като наблюдават по-големите, децата се научават да се грижат за лозите, да пресоват грозде, да предизвикат ферментация, да събират глина и да правят делви и да ги изпичат. Процесът на производство на вино включва пресоване на гроздето и отделяне на сок, гроздови люспи, стебла и семки в делва, която след това е заровена в земята и запечатана. Така сместа да може да ферментира в продължение на пет- шест месеца, преди виното да стане подходящо за пиене.

Повечето селскостопански производители, както и граждани използват този метод за винопроизводство. Виното играе важна роля във всекидневието на грузинците, както и в честването на светски и религиозни събития и ритуали. Винените изби все още се считат за най-святото място в семейния дом. Традицията на винопроизводство в глинени делви определя начина на живот на местните общности и представлява неразделна част от тяхната културна идентичност и наследство като виното и лозите се срещат често в грузинските устни традиции и песни.

ГРУЗИЯ​

Традиционно грузинско антично  производство на вино в  квеври

Дата на вписване:

Елемент, вписан през 2013 г. (8.COM) в Представителната листа на нематериално културно наследство на човечеството

Грузинско полифонично пеене

Грузинско полифонично пеене

Народното пеене заема ценно място в грузинската култура. Полифоничното пеене на грузински език е светска традиция в страна, чийто език и култура често са били потискани от нашественици. В Грузия съществуват три вида полифония: комплексна полифония, често срещана в Сванети; полифоничен диалог с бурдон в нисък тон, разпространен в Кахети в Източна Грузия и контрастна полифония в три части с известна импровизация в частите, характерни за Западна Грузия. Типът пеене чакруло – принадлежащ към първата категория и изпълняван на церемонии и празници, се отличава с използването на метафора, вокална техника  йодел –  криманчули и „кукуригане на петел“, изпълнен от мъжки глас фалцет. Част от тези песни са свързани с култа към лозята и датират още от осми век.

Пеенето и днес присъства във всички области на всекидневието, от трудовитете песни (надури – включва звуците на физическо усилие) до коледните песни (алило)и се мине през песните изцеление. Византийските богослужебни химни включват грузинската полифонична музика във висока степен и се превръщат в неин изразител.

Претърпяла негативите на социалистическата културна политика, традиционната грузинска музика е застрашена от обезлюдяването на селските райони, както и от нарастващия успех на поп музиката. Многобройните записи на полифонични песни на винилни плочи от началото на ХХ в. не дават сигурна гаранция за нейното опазване занапред.

 

ГРУЗИЯ​

Грузинско полифонично пеене

Дата на вписване:

Елемент, вписан през 2008 г. (3.COM) в Представителната листа на нематериалното културно наследство на човечеството (Първоначално обявен през 2001 г.)